Powered by Smartsupp Druhy výtahů - Výtahy EXPRESS ELEVATORS
Přeskočit na obsah

Druhy výtahů

Téma popisující rozdělení běžných výtahů v praxi. Článek je strohý a může Vás základně nasměrovat, pokud jste ve fázi projektu, nebo pokud si nevíte rady, který výtah máte nainstalován v domě, nebo jen chcete získat základní přehled.

Dělení výtahů do kategorií může být pro laika velmi zmatečné. Dělit se totiž dá z několika hledisek a některá se i podporují.

Výtahem se v článku myslí zdvihací vyhrazené technické zařízení, dle TIČR (technické inspekce ČR), se jedná o kategorie C1-trakční výtahy a C2-hydraulické výtahy, výtahy pro dopravu osob, osob a nákladu nebo jen nákladu, které jsou trvalou součástí staveb s nosností přesahující 100 kg, výškou zdvihu přesahující 2 m a s rychlostí přesahující 0,15 m/s. Pokud se chcete přesvědčit, že Váš výtah do tohoto rozdělení skutečně zapadá, přečtěte si blíže Nařízení vlády č. 122/2016 Sb., § 1. Proč jsem „výtah“ tak jasně specifikoval, a proč může být dělení chaotické? Třeba stavební výtah do tohoto rozdělení nezapadá, plošina (kategorie C3-svislé zdvihací plošiny) s rychlostí menší než 0,15 m/s do tohoto rozdělení též nezapadá, a to je trvalou součástí budov. Kromě toho byste plošinu plošinou jen těžkou nazvali, protože je to pro Vás prostě jen pomalý výtah. Na první pohled se od klasického výtahu nemusí lišit.

Proč nenapíšu článek, který zahrnuje všechny různé druhy zdvihacích zařízení? Protože tento celý blog je zdrojem informací z praxe a my jsme specializovaní na servis, montáže a rekonstrukce výtahů, které do zmíněného rozdělení zapadají. Se specializací zároveň souvisí i znalost norem a předpisů. Vzhledem k proaktivním normotvůrcům je pro člověka jako jsem já občas vyčerpávající, že se normy často aktualizují a mění. Proto zde obsáhnu jen tu část, kterou lépe znám. Aby toho nebylo málo, tak se mění i kategorie do kterých výtahy (dle TIČR) zapadají, například plošiny byly dříve přidruženy k výtahům. Dnes už jsou zvlášť a servisní firma potřebuje rozšířené oprávnění pro možnost vykonání revizí speciálně na plošinách. Také se k těmto zařízením vztahují odlišné normy.

Rozdělení výtahů uděláme dle historických poptávek a realizací. Byli jsme již mnohokrát oslovení s nabídkou a realizovali jsme:

 

Osobní výtah / Osobo-nákladní výtah

Nejběžnější typ výtahů, naleznete je na sídlištích, školách, obchodních centrech, v metru, v domě. Jak už z názvu plyne, jedná se o výtahy primárně určené pro vertikální převoz lidí.

Tyto výtahy mohou být zároveň lůžkové, bezbariérové, evakuační, požární, venkovní, prosklené, auto-výtahy, … Takové označení jsou tedy pouze modifikací osobních, nebo osobo-nákladních výtahů.

 

Nákladní výtah

Klasický výtah (bez přepravy osob) ve školních jídelnách, restauracích, ale i v průmyslu.

Tyto výtah si můžeme dále rozdělit na:

S možností pro vstup do kabiny

Pokud je nosná část přístupná, lze na ni bez obtíží vstoupit a je opatřena ovládacím zařízením na nosné části, nebo v dosahu osoby, která se na ní nachází, vztahuje se na tyto výtahy Nařízení vlády č. 122/2016 Sb.. Jinými slovy se k takovému zařízení z hlediska zákona přistupuje trochu jako by se jednalo o osobo-nákladní výtah. Z hlediska normy se jimi člověk přepravovat nesmí.

Bez možnosti pro vstup do kabiny

Typicky se jedná o výtahy do kuchyně. I pokud byste se do výtahu snad nějak nasoukali, nebudete schopni výtahem nikam odjet, protože za sebou pravděpodobně nezavřete dveře a už určitě nedosáhnete na ovladač, který je umístěn z vnější strany šachetních dveří.

Praktickou znalostí je, že se na tyto výtahy nevztahuje Nařízení vlády č. 122/2016 Sb., i když se na zmíněné nařízení norma odvolává. Proč je toto zajímavé? Protože jsou majitelé těchto výtahů hnáni k doplnění technické dokumentace pod pohrůžkou pokut. Uznávám, že celých těchto pár předešlých odstavců bude užitečných hlavně pro majitele restaurací se starými kuchyňskými výtahy.

 

Venkovní výtahy

Normy ČSN (konkrétně ČSN EN 81-20) pro výtahy osobní, osobo-nákladní, ať už hydraulický, nebo trakční, vyžadují oddělení od okolního prostředí stěnami, podlahou a stropem, nebo dostatečným prostorem.

Pojem „venkovní výtah“ může tedy znamenat dvě věci.

  • Výtah v přistavené výtahové šachtě. Tato šachta může k domu přiléhat, nenachází se však v domě jako takovém.
  • Výtah s částečně ohrazenou šachtou. Dříve se tyto výtahy stavěly i ve vnitroblocích. Časem se ukázalo, že strojní zařízení je velmi citlivé vůči vnějším vlivům. Déšť, vítr, nebo dokonce i holubi mohou způsobit výrazné komplikace. Proto se tento druh řešení hodí spíše do vnitřních rozsáhlých prostor jako jsou obchodní centra.

 

Výtahy bezbariérové

Konstrukce bezbariérového výtahu zohledňuje invalidní osoby. Velikost kabiny musí splňovat zákonem (i normou) dané rozměry. Tyto rozměry se liší dle objektu, kde je výtah instalován (záleží na užití budovy a záleží, jestli je budova stávající, nebo nová).

I vnitřek kabiny vypadá jinak. Musí být například dostupné invalidní sedátko, v kabině musí být správná vzdálenost madel od ovladačové kombinace, minimální šířka vstupních dveří, které musí být automatické, je také předepsána.

To bylo k teorii. V praxi, pokud jste developer, vyplatí se umožnit přístup nejširší možné klientele. Nikdy nevíte, kdy budete chtít celou budovu měnit, nebo upravovat. V každém případě je dobré nechat otevřené všechny možnosti do budoucna. Pokud už tak počítáte s výtahem, který by splnil hlavní kritéria jako rozměry kabiny, typ dveří a šířka vstupu, tak proč jej neudělat rovnou bezbariérový?

Pokud Vás zajímá více, čtěte ve Vyhlášce č. 398/2009 Sb..

 

Prosklené výtahy

Není asi nutné vysvětlovat, že skrze prosklenou kabinu výtahu vidíte do okolí. Co si možná ale při volbě prosklené kabiny neuvědomíte je, že uvidíte do vnitřní části šachty. V takovém případě musíte počítat s pravidelným čištěním, které není nijak levné. Z vnitřní strany šachty potřebujete buď proškoleného pracovníka, nebo výtaháře s uklízečkou a zvenku pracovníka ukotveného na lanech, pokud se bavíme o standardním případě čištění výtahové šachty ve vnitrobloku.

Pevnost stěn kabiny je dána normou, nemusíte se tedy bát, že by prosklená část šla lehce rozbít.

 

Evakuační výtahy

Tento druh výtahů lze použít i v případě nouzového stavu. Pro objednatele jsou výrazně dražší. V případě, že je celá budova napojená na záložní zdroj, rozdíl cen nebude tak velký. Pokud tomu tak není, musí objednatel řešit i záložní zdroj (nezávislý), který výtah udrží v chodu minimálně 45 minut. V podobě baterií může stát až statisíce, záložní zdroj vyžaduje další revize.

Evakuační výtah poznáte lehce podle zelené cedule „EVAKUAČNÍ VÝTAH“, nebo také dle klíčového otvoru v kabině, který nefunguje pro ovládání za normálního provozu.

Evakuační výtahy jsou cenově dražší například i kvůli druhu kabeláže, u které jsou kladeny vyšší požadavky na odolnosti.

Více se dočtete v normě ČSN 27 4014.

 

Na co se nejčastěji ptáte?

OTÁZKA: Jsou šikmé zdvihací plošiny brány, z hlediska požadavků norem, jako svislé zdvihací plošiny?

ODPOVĚĎ: Nejsou.

OTÁZKA: Máme oprávnění spravovat stavební výtahy?

ODPOVĚĎ: Nemáme, můžeme spravovat výtahy zapadající dle TIČR do kategorií C1, C2, C3 (plošiny)

Zbytek odpovědí na nejběžnější otázky je již obsažen v článku. Pokud Vám cokoliv není jasné, budeme rádi, když se zeptáte. Na základě Vašich otázek článek poroste.

Napsat komentář